Dublă pentru Mercedes în Marele Premiu al Malaeziei

Echipa Mercedes a reușit o dublă, duminică în Marele Premiu al Malayeziei, a doua cursă a sezonului de Formula 1, prin Lewis Hamilton și Nico Rosberg care au ocupat primele 2 locuri.

Campionul mondial în ultimele 4 ediții, germanul Sebastian Vetteș, a urcat pe treapta a 3-a a podiumului.

Hamilton, campion mondial în 2008, a reușit a 23-a sa victorie din Formula 1, dominând cursa, disputată în condiții uscate pe circuitul Sepang, de la cap la coadă. Britanicul s-a impus cu timpul de 1h40min25sec974/1000, urmat de Rosberg, câștigătorul primei curse a anului în Australia, la 17sec313/1000 și de Vettel la 24sec534/1000.

Pe 4 s-a clasat spaniolul Fernando Alonso, de la Ferrari, în timp ce colegul acestuia, Kimi Raikonnen, a încheiat abia pe 12.