Canada, Cehia, OAR şi Germania, în semifinalele turneului olimpic masculin de hochei pe gheață

Naționalele masculine de hochei pe gheață ale Canadei, Cehiei, sportivilor olimpici din Rusia (OAR) și Germaniei s-au calificat, miercuri, în semifinalele turneului olimpic de la PyeongChang, marea surpriză a sferturilor fiind victoria nemților în partida cu Suedia.

Naționala frunzei de arțar, campioana en titre, s-a impus la limită, 1-0, în fața Finlandei, cu un gol reușit abia în ultima repriză, tot la diferență de un gol câștigând și Cehia în fața SUA (3-2).

OAR a trecut cu un scor categoric, 6-1, de Norvegia, în timp ce Germania a câștigat la finalul un meci dramatic, cu 4-3 după prelungiri, în fața mult mai titratei naționale a Suediei. A fost prima victorie a Germaniei în fața nordicilor din istoria turneelor olimpice.

Vineri, în semifinale, Cehia va juca cu OAR, iar Canada împotriva Germaniei.