(VIDEO) Barcelona, a pierdut cu Bayern, dar s-a calificat în finala UEFA Champions League

Bayern Munchen a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 3-2 (1-2), marți seara, pe teren propriu, în manșa secundă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal, dar catalanii s-au calificat în finala competiției grație victoriei cu 3-0 din tur.

Bavarezii s-au impus meritat, după o repriză secundă foarte bună, care a urmat unui prim act în care Barca a oferit o lecție de contraatac, marcând de două ori și asigurându-și astfel calificarea în a opta sa finală a celei mai importante competiții intercluburi.

Partida de la Munchen a început furtunos. Lansat excelent de Dani Alves, Rakitic a încercat să-l învingă pe Neuer, dar portarul gazdelor a respins. Imediat, în minutul 7, bavarezii au replicat prin golul lui Benatia, care a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Xabi Alonso.

Speranţele germanilor au fost însă spulberate de golul lui Neymar din minutul 15. Messi l-a găsit pe Luis Suarez în adâncime, iar uruguayanul a dat dovadă de altruism şi i-a pasat brazilianului în faţa porţii.

O paradă senzaţională a lui ter Stegen, la reluarea cu capul a lui Thomas Muller, i-a împiedicat pe elevii lui Guardiola să revină în avantaj. Au marcat în schimb catalanii, tot prin Neymar, în minutul 29. Şi de această dată, Luis Suarez a fost omul cu pasa decisivă.

Bayern nu a renunţat la luptă, dar a avut în faţă un ter Stegen în zi de graţie. Portarul oaspeşilor a respins mai întâi lovitura de cap a lui Schweinsteiger, apoi a scos formidabil voleul lui Lewandowski.

Barcelona a intrat în avantaj la pauză, iar Guardiola a avut chiar timp să schimbe o vorbă cu Messi în drumul spre vestiare. Gazdele au vrut să evite un nou eşec şi Lewandowski a înscris superb pentru 2-2, după ce s-a distrat cu Mascherano, în minutul 59.

În minutul 73, Thomas Muller şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, cu un şut frumos din afara careului, şi a stabilit rezultatul final. Barcelona merge mai departe cu scorul general de 5-3 şi aşteaptă să-şi afle adversara din ultimul act, care va avea loc pe 6 iunie, la Berlin.

Va fi cea de-a opta finală de Liga Campionilor din istoria grupării catalane, care a cucerit trofeul de patru ori până acum. Ultimul succes a fost obţinut în 2011, cu Pep Guardiola pe bancă.