162
Blocul electoral ACUM, format din partidele PAS și PPDA, au făcut publică astăzi lista candidaților la funcția de deputat în circumscripțiile uninominale. Astfel, președintele PAS, Maia Sandu va candida în circumscripția numărul 50, Diaspora la vest de RM, liderul PPDA, Andrei Năstase în circumscripția 33, Chișinău, Suburbii. În listă se regăsesc și foști miniștri și deputați liberali și liberal-democrați, cum ar fi Iurie Țap – circumscripția 8, Florești, Maria Ciobanu – circumscripția 14, Telenești, Valeriu Munteanu – 18, Orhei, Lilian Carp – 21, Criuleni.
La fel, deocamdată nu au fost prezentați candidații pe circumscripțiile 35 – Căușeni, 44 – Taraclia, 45 și 46 – UTAG, și 48 – Transnistria, Ceadîr-Lunga.
- Briceni – Vladimir Scutari, șeful organizației teritoriale Platforma DA, Briceni
- Ocnița – Remus Ciobanu, președintele organizației teritoriale Platforma DA Dondușeni
- Edineț – Dinu Plîngău, președintele organizației de tineret Platforma DA
- Rîșcani – Tatiana Gamețchi, președintele organizației teritoriale Platfoma DA, Rîșcani
- Glodeni – Rodica Nemerenco, jurnalist, Glodeni, societatea civilă
- Drochia – Svetlana Conea, președintele organizației teritoriale Drochia, Platforma DA
- Soroca – Larisa Ungureanu, profesoară de geografie, președinta organizației teritoriale PAS Soroca
- Florești – Iurie Țap, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
- Bălți – Elena Bordeianu, vicepreședintele organizației teritoriale Platforma DA, Bălți
- Bălți – Arina Spătaru, președintele organizației teritoriale Platfoma DA, Bălți
- Fălești – Vasile Tataru, profesor la liceu, societatea civilă
- Sîngerei – Oazu Nantoi, politolog, societatea civilă
- Rezina – Sergiu Cataranciuc, profesor universitar
- Telenești – Maria Ciobanu, deputat în parlamentul Republicii Moldova, vicepreședinte PLDM
- Călărași – Igor Munteanu, ex-ambasador, societatea civilă
- Ungheni – Octavian Țîcu, istoric, societatea civilă
- Nisporeni – Ion Terguță, vicepreședinte PLDM
- Orhei – Valeriu Munteanu, fost ministru
- Ivancea – Mariana Cușnir, jurist
- Strășeni – Igor Grosu, secretar General Partidul Acțiune și Solidaritate
- Criuleni – Lilian Carp, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
- Ialoveni – Liviu Vovc, vicepreședinte Platforma DA
- Chișinău – Vasile Grădinaru, președintele organizației teritoriale PAS sectorul Botanica
- Chișinău – Grigore Colun, președintele organizației teritoriale Platforma DA, Botanica
- Chișinău – Inga Grigoriu, vicepreședinte Platformei DA
- Chișinău – Iurie Renița, ex-ambasador
- Chișinău – Vladimir Bolea, președintele organizației teritoriale PAS Chișinău
- Chișinău – Alexandru Slusari, vicepreșdinte Platforma DA
- Chișinău – Verbițchi Ruslan, președintele organizației terotoriale Platforma DA, sectorul Rîșcani
- Chișinău – Dan Perciun, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate
- Chișinău – Liliana Nicolaescu Onofrei, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate
- Chișinău, Suburbii – Mihail Popșoi, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate
- Chișinău, Suburbii – Andrei Năstase, președintele Partidului Platforma DA
- Anenii Noi – Gheorghe Balan, judecător, societatea civilă
- Căușeni –
- Ștefan Vodă – Andrei Dânga, om de afaceri, vicepreședinte al organizației teritoriale Platforma DA Ștefan Vodă
- Răzeni – Petru Frunze, președintele organizației teritoriale PAS,
- Hîncești – Grigore Cobzac, deputat în parlamentul Republicii Moldova
- Hîncești – Chiril Moțpan, vicepreședinte Platforma DA
- Cimișlia – Domnica Manole, fost judecător, societatea civilă
- Leova – Vladimir Putregai, primarul satului Cociulia
- Cantemir – Constantin Boișteanu, conferențiar universitar
- Cahul – Sergiu Tutovan, vicepreședinte al organizației teritorial Platforma DA, Cahul
- Taraclia –
- UTAG –
- UTAG –
- Transnistria, Comrat – Ion Iovcev, director de liceu
- Transnistria, Ceadîr-Lunga –
- Diaspora la est de RM – Dorian Frăsâneanu, masterand
- Diaspora la vest de RM – Maia Sandu, președintele Partidului Acțiune și Solidaritate
- Diaspora SUA/Canada – Dumitru Alaiba, activist civic